ICEBUG ANIMA3 – tréninky po švédsku

Dneska se podíváme na další botky od ICEBUGU. Speciálně na tréninkovky ANIMA3

článek psán pro OCRA-CZ

Na psaní těchto řádků, jsem si nechával trochu čas. Chtěl jsem je trochu více proběhnout a zjistit jaké budou, až budou mít na svém tachometru několik stovek kilometrů.

Na trénink preferuji boty s trochu vyšším dropem kvůli naběhanému objemu kilometrů v tréninku. Řekněme malinko vyššímu komfortu než při závodě, kdy je mi jedno, jak bota dopadne. Proto s vybíráním zas tak zásadní problém nebyl. ICEBUG má v nabídce převážně závodní boty, ať už jde o hrotovky nebo na OCR. Naopak právě ANIMA3 je určená spíše na „běžné“ tréninkové běhání. Na druhou stranu se ovšem může se pochlubit opěvovanou podrážkou RB9X .

anima

Poprvé jsem je měl v ruce někdy na přelomu roku. Nicméně to byl čas spíše pro PYTHA a zimní radovánky. Musel jsem počkat a očekávání narůstalo. Na první pohled působý poctivě. Řekl bych, až obyčejně. Něco jako poctivý dělník, který si dá přesčas kdykoliv si mistr usmyslí. Přesto byste ho nikdy nevyměnili za načinčaného nekamačenka. Někteří namítnou, že na barvu to neběhá, ale kombinace oranžové a šedé je prostě super. Což jen podtrhuje velmi důležité pravidlo. Že není důležité jak rychle a dobře běháš, ale jak u toto vypadáš :-)

Po zkušenosti u PYTHA jsem neměl valné očekávání, jak se v nich budu cítit po první nazutí. Ovšem rozdíl tu přece byl. První pocit po nazutí byl takový zvláštní. Měl jsem pocit, že mi někam sjíždí noha. Přišlo mi to takové nestabilní, pokroucené. Tohle však zmizelo, jakmile jsem se rozeběhl. Výborně drží na noze. Jsou pohodlné a dobře tlumí. V náklonech bota držela a nesunula se.  Tak nějak, jak jsem očekával.

Boty jsou trošku těžší než závodky, ale to bych řekl je úplně normální. Přijemný a odolný materiál na svršku tvoří stabilní botu, která v náklonech nepustí nohu chodidlem jinam než kde má být.

podrazka

Podrážka je příběh sám pro sebe. Z předešlých Salamonu Speedcross jsem byl zvyknutý na relativní stabilitu při utažených botách a v horším terénu. Naopak na tvrdém to byla plavba zleva do prava. U ANIMEK jsem si musel chvíli zvykat na jinou odezvu. Podrážka není tak intuitivní, aby kopírovala každnou nerovnost. Protože podrážka je tvrdší a plošší s malýma výstupkama. Nepromítá do chodidla kamínky, kořeny, tak jako jiné boty.  Tohle se přiznám mi trvalo nějakou dobou, než jsem si zvykl, že když šlápnu na kořen nebo kamén tak se noha „neobtočí“, ale zůstane nahoře. Ovšem co je podstatné, že neuklouzne. Drží. Prostě drží. Tahle vlastnost se projevila ještě více v dešti a mokru, kdy jsem na jindy kluzkých cestách nebo kamench cítil větší oporu a jistotu. Další zjištění spojené s podrážkou je hlučnost. Budete si muset zvyknout, že jste mnohem více slyšet. A to i na dráze.

Samozřejmě, že vzhledem ke své podrážce budou ztrácet v hrubém terénu. Jenže, kdo by tam s těmito botami šel. Jejich výhoda přichází na tvrdém povrchu. Pevná cesta, asfalt, betony a podobně. Perfektně tlumí a sedí. To samé se dá říci o zmrzlé zemi. Nesmí na nich však být sníh a led. To je pak průser.

Mám na nich natočeno několik stovek tréninkových kilometrů. Nikde se však tenhle objem kilometrů neprojevuje. Stále přiměřeně tlumí. Nikde se nic nepárá, netrhá a nerozlepuje. A to je opravdu nešetřím, kaluže neobíhám, ale probíhám. Cesta necesta, rovina nerovina. Je patrné, že odolnost, spolu se stabilní podrážkou je jedna z klíčových vlastností, proč po nich šáhnu znovu.  Až tyhle odběhají svoji porci. Pak nechť se odeberou ke svému odpočinku na zahradní práce.

125C5689

Závěrem: kvalitní boty na tréninky, jenž vychází ze závodních modelů. Běháte na rozmanitém terénu a za každého počasí, tak výběrem téhlé boty uděláte dobře. Budete si na ni muset zvyknout, ale odměnou vám bude odolná a spolehlivá bota.

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *