Lake Tahoe vol. 2 – aklimatizace pod drobnohledem

Můžete být připraveni, jak chcete. Když ale podceníte aklimatizaci nebo se neadaptujete dostatečně na nadmořskou výšku. Budete tam jak namalovaný a závod se změní na horskou turistiku. Proto jsem téhle finální části přípravy věnoval velkou pozornost a kontrolní mechanismus hledal i v MySASY.

Nechám vás nahlédnout do finální přípravy, aklimatizace, reakci organismu a co mi ukazovala právě MySASY v závislosti na tréninku a reakci organismu. Data pasují přímo na mě proto, to nelze brát jako dogma. Jak trénink samotný, naměřené hodnoty nebo níže popsané pocity. Finální notičky jak vypadit formu jsem dostal od trenéra nalajnované a upravoval jsem jen kosmeticky podle pocitu. On ví nejlíp co dělá.

Poslední měření před odletem bylo 19.9. – kompenzace 132 navázané na předchozí tempový trénink 4-3-2-1-1-1

20.9.2019

MySASY – neměřeno

Do USA jsem cestoval 20.9. přímo do SFA (San Francisco) . Už cesta samotná byla výživná a moc jsem nespal. Do toho posun 9 hodin proti směru. V překladu odlet v 6 ráno a přílet po poledni. Né že by se mi potom nechtělo spát, ale bylo důležité vydržet do večera nespat kvůli spánku přes noc aby si člověk navykl na jiný spánkový režim. Tentýž den jsem šel odpoledne lehký klus po pobřeží, abych rozhýbal nohy – 13,5km v OV 5:21 tempo

Spánek v po cestě autem od 22 hod někdy do 6-7 ráno.

Přijela semnou rýma a kašel.

21.9.2019

MySASY  – celkem překvapivě mi ukázalo kompenzaci 132, proto jsem to využil na dva tréninky. Ale nešel jsem je moc na krev. Spíše využít minuty tréninku pro pozitivní efekt. Jinak jsem se cítil unavený z cesty a špatného spánku. I proto překvapení z měření, protože špatný spánek mě umí dost sundat.

Zbytek cesty z SFA do Tahoe, které proběhlo brzo dopoledne.

Trénink I. –  OV + 4x400na tempo 3:10-3:15  – celkem 8km

Trénink I. – OV 8km výklus po okolí

Trochu se mi rozjela rýma a kašel.

22.9.2019

MySASY – proběhlo pěkné měření, leč se díky WIFI nenahrálo.

První dlouhý běh a výšková aklimatizace. Nohy trochu tuhé ke konci stoupání, ale vše v nízkých tepech. Přesto jsem se nemohl dočkat až to budu sbíhat dolů

Trénink I. – Běh z 1800mnm do 3022nmn na vrchol Monument Peak. Cca 10km souvislého stoupání, následně poběhání ve výšce a na další vrcholky a poté zase seběh dolů. (poslední 3km peklo, protože jsem chytl velký hlaďák).  – celkem 23km a 2:30h / 1150m+

Kašel a rýma stále na návštěvě

MySASY profil a poslední měření před odletem

23.9.2019

MySASY – měření se i přes ranní komplikace povedlo. Projevuje se klid na regeneraci, jídlo a spánek výsledek ukazuje kompenzaci 131. Potvrzuje se, že delší a těžší tréninky na mě mají pozitivní dopad.

Po včerejším delším běhu po kopcích je dnes v plánu krátký běh a krátké sprinty do kopce. Pomalu tu vládne krásné počasí na kraťasy a triko. Kalifornie jak má být. Na mě padla únava třetího dne a nohy mám úplně gumové. Chuť do tréninku je pod bodem mrazu.

Trénink I. – OV + sprint do kopce 100m – celkem 40 min a 8km

Trénink II. – rege na vyklepaní nohou 4 km

Rýma a kašel jsou na odchodu, ale nic moc ideálního.

24.9.2019

MySASY – ranní měření se krapet nepovedlo. Opět problém s WIFI

Dneska v plánu žádná tréninková jednotka není. Trochu poznat okolí, protáhnout na pláži a regenerovat. Cítím se lépe jak včera, ale volný den padne vhod.

25.9.2019

MySASY – měření v pořádku a překvapivě se čísla drží vysoko i přes volný den. Což v mém případě není moc zvykem, protože volno mi většinou nepomáhá. Pocitově se cítím zase o kus lépe a proto dnešní trénink neměním a půjdeme opět výběh do výšek.

Trénink I. – výběh na McTallac. Souvislý výběh cca 8 km stoupáním do výšky 2700. Technické jak nahoru tak dolů. Většinu trasy se snažím jít v nízkých tepech, ale nakonec z toho je fártlek kdy si občas zrychlím a pohraju s terénem. Pocit z tréninku je super i z nohou a dechu. Který je mnohem lepší.  16km / 2:15h / 950m+

Zakončeno koupáním v jezeře

Na rýmu mám už jen vzpomínky.

celkévý pohled na měření

26.9.2019

MySASY – měření potvrdilo efekt těžšího tréninku a citím se nejen dobře ale i čísla šla opět nahoru. Kompenzace 130 jen potvrzuje můj pocit z tréninku.

Trénink I. – poslední svižný trénink, abych roztočil nohy, nezapomněl tempo a dostal se trochu do ANP. 6x800m v tempu 3:25-30. Tep padal rychle a nohy jdou dobře. Dech je taktéž lepší a překvapivě se dostávám do tempa bez problému.

27.9.2019

MySASY –  konečně přichází to co jsem čekal. Celý týden se držím vysoko, a i přes včerejší svižný trénink padá kompenzace na 102. Na odpočinek ještě nikdo neumřel.

Dnes bez tréninku jen volno a relax. Je pátek do závodu schází 2 dny. Využijeme na koupání v Emeral bay a užívání krás jezera

28.9.2019

MySASY – volný den bez tréninku se podepsal propsal tak jak bych čekal. Křiv kompenzace spadla ještě níž. Nohy jsou netrpělivé a dychtivé po běhání.

Trénink I. – předzávodní trénink. Jedna z věcí, kterou mi MySASY ukázala a pomohla poznat je, že spíše svižnější trénink je vhodnější než volný klusík. Proto jsem šel fártlek na 9 km kam jsem vkládal různě dlouhé a maličko ostré úseky. Nohy jdou super a dýchá se mi dobře.

30.9.2019

Bez měření

Cítím se připraveně – závod ukáže.

Celá finální fáze přípravy byla kombinací běhů do výšky v nízké intenzitě okolo 2500-3000mnm. A svižných běhů po rovině. Přičemž celý pobyt byl taktéž ve výšce 2000mnm. Držel jsem se pokynů trenéra a korigoval drobně podle vlastních pocitů. Stejně tak jsem reagoval na MySASY . Ve výsledku jsem si někde přidal a jindy ubral. Jedno potvrzovalo druhé a naopak.

Závod v takové nadmořské výšce je zrádný a na každého to působí trochu jinak. O to více jsem si dával záležet, aby vše proběhlo, jak proběhnout mělo. Samozřejmě, že v ideálním případě bych tu měl před závodem strávit ještě o pár dní víc. Ale hrál jsem s kartami, kterou jsou rozdané. Podle toho, jak jsem se rychle srovnal s časovým posunem a ve výšce jsem se cítil nejlépe za poslední dobu. Hodnotím aklimatizaci za povedenou.

Důležitou kombinací je hodně pít, dobře jíst a spát. Což není žádné tajné zaříkadlo ale základní věc. Na závěr co napíšu je to, že trénink je vodítko, MySASY je jen úhel pohledu, vlastní pocit druhý a je třeba najít si cestu podle toho jak se člověk zná, víc co na něho funguje a nebrat nic jako dogma.

ROAD TO TAHOE II.

ROAD TO TAHOE II. – zahájen MS

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *